نام کتاب: منتهي‌الامال

 

نويسنده: مرحوم شيخ عباس قمی رضوان الله تعالي عليه

معرفي کتاب:

منتهي‌الآمال نام کتابي است که توسط مرحوم شيخ عباس قمي رضوان الله تعالي عليه پيرامون زندگی نامه تاريخی ۱۴ معصوم صلوات الله عليهم اجمعين به رشته تحرير در أمده است.

محدث قمى در اين کتاب از معتبرترين منابع روايات و گزارش‏هاى تاريخى، حديثى، رجالى، تفسيرى، تراجم، انساب و… استفاده کرده و گلچينى از روايات، کتب سيره و… را درباره چهارده معصوم عليهم السلام گردآورى کرده است. وى براى استوارى متن، از سروده‏‌هاى شاعران و دستاوردهاى علماى لغت، صرف و نحو و دانشمندان علم نسب و جغرافى‌دانان نيز بهره گرفته است.

علاوه بر اين‏که مباحث کتاب منتهى الآمال به طور گزيده و مستند است، مشتمل بر نثرى روان، امروزى و داراى نوآورى‏‌هايى نسبت به کتاب‏هاى ديگر است، که گوى سبقت را از ديگر تأليفات ربوده و از زمان تأليف، مورد توجّه علما و فضلا قرار گرفته است.محدّث قمى در طول حيات خود، چندين بار کتاب منتهى الآمال، مفاتيح الجنان و برخى ديگر از تاليفاتش را تصحيح کرده و حتى به پيشنهاد خود او نيز فضلا و علماى ديگرى مانند واعظ خيابانى آن را تصحيح و مقابله کردند.

منتهي الآمال چهارده باب و هر باب آن فصولي دارد که به ترتيب از احوال شخصي، مناقب و فضائل، حوادث خاص مربوط به هر امام، فرزندان و خانواده، روات و اصحاب سخن مي‌گويد. منتهي الآمال از کتابهای مشهور ميان شيعيان به شمار مي‌رود. کتاب به عربي نيز ترجمه شده است.

مطالعه و دانلود اين کتاب به همه شما مخاطبان محترم توصيه مي شود.

این کتاب دارای بخش های ذیل است:
۱- منتهی الامال « در تاریخ امام بحق ناطق مبین المشکلات … »
۲- منتهی الامال « در تاریخ حضرت باب الحوایج الی الله … »
۳- منتهی الامال « در تاریخ امام ضامن زبده اصفیا و … »
۴- منتهی الامال « در تاریخ امام کل عاکف و باد و … »
۵- منتهی الامال « در تاریخ امام عاشر و بدر باهر … »
۶- منتهی الامال « در تاریخ امام یازدهم سبط سیدالبشر … »
۷- منتهی الامال « در تاریخ امام دوازدهم حجه الله … »

مؤلف: مرحوم شیخ عباس قمی

دانلود کتاب منتهی الامال مرحوم شیخ عباس قمی 

, , , ,

پست های مرتبط

فهرست